amiranta amiranta
156
BLOG

WYPISY Obywatelskie

amiranta amiranta Patriotyzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 9

W interesującej dyskusji pod moją pierwszą, salonową (nie licząc „powitalnej”) notką, padło stwierdzenie, iż kryteria, jakimi powinni kierować się rządzący i rządzeni są powszechnie znane – jeśli miała być to prawda – raczej niewielu…

Postanowiłam zrobić zatem te wypisy (w możliwie historycznym przekroju praw i obowiązków obywatelskich) – a nuż się komu przydadzą? Dotyczą one, rzecz jasna, naszego społeczeństwa, które (jak nam się mówi) jest „skłócone” – mam nadzieję, że nie wobec poniższych treści!

 

I. Po pierwsze: Ojczyzna

 

Byle cię można wspomóc, byle wspierać, 

Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

[w: Hymn, I. Krasicki (1774)]

 

Nie damy miana Polski zgnieść

Nie pójdziem żywo w trumnę

W Ojczyzny imię, na jej cześć

Podnośmy czoła dumne.

[w: Rota, M. Konopnicka (1910]

 

- Nie będziesz wzywał imienia Polska dla własnej chwały, kariery, nagrody.

- Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.

- Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.

- Z wrogami Polski walcz wytrwale aż do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach           swoich.

- Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być                Polakiem.

- Bądź bez litości dla zdrajców imienia Polskiego.

- Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.

- Nie dopuść by wątpiono w Polskę.

- Nie pozwól aby ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i                 majestat.

[ze ściany Muzeum Powstania Warszawskiego spisała Kol. Claroklara (2010)

http://claroklara.salon24.pl/172265,10-przykazan-polaka]

 

 

II. Po drugie: Odpowiedzialność rządzących

 

Uważamy następujące prawdy za oczywiste: że wszyscy ludzie stworzeni są równymi, że Stwórca obdarzył ich pewnymi nienaruszalnymi prawami, że w skład tych praw wchodzi prawo do życia, wolność i dążenia do szczęścia.

Że celem zabezpieczenia tych praw wyłonione zostały wśród ludzi rządy, których sprawiedliwa władza wywodzi się ze zgody rządzonych.

Że jeżeli kiedykolwiek jakakolwiek forma rządu uniemożliwiałaby osiągnięcie tych celów, to naród ma prawo taki rząd zmienić lub obalić i powołać nowy, którego podwalinami będą takie zasady i taka organizacja władzy, jakie wydadzą się narodowi najbardziej sprzyjające dla ich szczęścia i bezpieczeństwa. Roztropność, rzecz jasna, będzie dyktowała, że rządu trwałego nie należy zmieniać dla przyczyn błahych i przemijających; Doświadczenie zaś wykazało też, że ludzie wolą raczej ścierpieć wszelkie zło, które jest do zniesienia, aniżeli prostować swoje ścieżki przez unicestwienie form, do których są przyzwyczajeni. Kiedy jednak długi szereg nadużyć i uzurpacji, zmierzających stale w tym samym kierunku, zdradza zamiar wprowadzenia władzy absolutnej i despotycznej, wówczas ich słusznym i ludzkim prawem, ich obowiązkiem staje się odrzucenie takiego rządu oraz stworzenie nowej straży dla swego przyszłego bezpieczeństwa.

[Deklaracja niepodległości Stanów Zjednoczonych, Filadelfia, 1776. Wybór za: https://pl.wikisource.org/wiki/Deklaracja_niepodleg%C5%82o%C5%9Bci_Stan%C3%B3w_Zjednoczonych]

 

Źródło wszelkiej władzy zasadniczo tkwi w narodzie. Żadne ciało, żadna jednostka nie może sprawować władzy, która by wyraźnie od narodu nie pochodziła. (Art.III)

(…) wszyscy w równej mierze mają dostęp do wszystkich dostojeństw, stanowisk i urzędów publicznych, wedle swego uzdolnienia i bez żadnych innych preferencji, prócz ich osobistych zasług i zdolności. (Art. VI)

(…) władza ta zatem jest ustanowioną ku pożytkowi ogółu, nie zaś dla korzyści osobistej tych, którym została powierzona. (Art. XII)

Społeczeństwo ma prawo żądać od każdego urzędnika publicznego zdawania sprawy z jego czynności urzędowych. (Art. XV)

[Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, Paryż, 1789. Wybór za: https://pl.wikisource.org/wiki/Deklaracja_Praw_Cz%C5%82owieka_i_Obywatela]

 

Ależ, o Panie! Oni nie winni,

Choć naszą przyszłość cofnęli wstecz.

Inni szatani byli tam czynni;

O! rękę karaj, nie ślepy miecz!

[w: Chorał, K. Ujejski (1848)]

 

Poniżające człowieka dążenie do równości i nienawiść do tego co odmienne charakteryzuje wszystkie formy lewicowości. Ideologie lewicy są w sposób nieunikniony totalitarne, ponieważ na przekór zamierzonej przez Stwórcę różnorodności świata, pragną przemocą zmusić nas, byśmy byli jednakowi i równi. Lewicowa wizja świata to jednakowość, jednolitość, równość: jeden naród, z jednym wodzem, z jedną rasą, jednym językiem, jednym systemem szkolnym, jednym prawem, jednym obyczajem, równymi zarobkami dla wszystkich itd. Ponieważ jednak natura tworzy różnice, lewica może osiągnąć swe cele jedynie przy użyciu przemocy, poprzez urawniłowkę, przymusową asymilację, emigrację lub ludobójstwo. Wszystkie odmiany lewicy, wszystkie ideologie lewicowe, które swą kulminację osiągnęły w rewolucjach: francuskiej, bolszewickiej i narodowosocjalistycznej, poszły tą drogą. [Deklaracja Portlandzka, 6 – link poniżej]

 

 

III. Po trzecie: Odpowiedzialność rządzonych

 

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno słuchając też tego, co mówią inni - nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść. Jeśli porównujesz się z innymi, możesz stać się próżny lub zgorzkniały albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od Ciebie.

[w: Dezyderata, M. Ehrmann (1927)]

 

To, co jest prawe, jest prawdziwe, to co jest lewe, jest fałszywe(Right is right and Left is wrong). Serce mędrca zwraca się ku prawej stronie, a serce głupca ku lewej. Nawet gdy głupiec idzie drogą, brakuje mu rozwagi i mówi o każdym: To głupiec.

[(DP, 7; drugi cytat za: Ecc., 10.2-3) w:  E.Ritter von Kuehnelt-Leddihn  (red.), Portland, USA (1981) – za: http://roaria.blogspot.com/]

 

Każdy człowiek powinien w miarę swoich możliwości uczestniczyć w kształtowaniu

środowiska społecznego, szanując godność, wolność i rozumność wszystkich ludzi.

Szacunek dla godności każdej osoby ludzkiej jest podstawą takiego ładu społecznego,

który zapewni warunki wewnętrznego rozwoju wszystkich.

Obojętność wobec krzywdy dziejącej się człowiekowi w naszej przytomności

jest zaniedbaniem naruszającym powinność solidarności.

Podstawową powinnością każdego człowieka wobec siebie jest troska o własne sumienie

Granicą wolności słowa, wytyczona przez sumienie, jest dobre imię innych.

[Karta Powinności Człowieka,Gdańsk, 2000 r. za: http://www.areopag.pl/art.php?rok=kartaWybór.]                                      

 

Apel do sumień

Stwierdzono, że przy całym zróżnicowaniu cywilizacyjnym cztery przykazania wspólne są dla wszystkich kodeksów etycznych religii uniwersalnych. Zakazy zabijania, kradzieży, kłamstwa i nieczystości są niekwestionowane. Również złota reguła: nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe, jako zdroworozsądkowa zasada odpowiedzialności, stała się nicią przewodnią zbioru powinności. Przyznano jednak, że lepiej posługiwać się jej formą pozytywną: czyń innym to, co chciałbyś, aby tobie czyniono.

[http://arch.sw-jan.vn.pl/karta.html 2004]

 

- Szanuj Kościół katolicki jako niezbędną formę kultury narodowej, nawet jeżeli wierzysz tylko w siebie.

 - Nie obstawiaj tylko i wyłącznie ideału „katolickiego państwa narodu polskiego” bo możesz wszystko stracić. W ruletce historycznej obstawiaj też „liberalną Polskę w Unii Europejskiej”, wyobrażaj sobie twoje w niej miejsce i walcz o nie.

 - Najpierw myśl, potem rób. Kult wiedzy postaw na naczelnym miejscu. Świat jest tylko tak duży, jak nasza wiedza o nim. Ucz się całe życie, jak świat zmienia się oraz miejsce w nim Polski i nakaż to dzieciom.

 - Wychowuj dzieci w pięknej polszczyźnie ale staraj się, aby były dwujęzyczne. Niech wiedzą od małego, że żadna forma wyrazu nie jest jedynie słuszna, ni prawdziwa.

 - Szanuj i chroń rodzinę. Życie rodzinne nie może polegać na wspólnej samotności przy telewizorze albo komputerze, lecz ciągłych rozmowach i wspólnych zabawach. Nie uchylaj się od dyskusji z dziećmi o najtrudniejszych sprawach i nie potępiaj ich za śmiałe poglądy. Wychowuj raczej przykładem, niż słowem.

 - Polegaj na własnych siłach i nie oczekuj pomocy ani do ludzi, ani od obcych krajów. Bierz kiedy dają z myślą, że komuś innemu oddasz pomoc w przyszłości, ale nie proś o nią, bo to odcina cię od twoich sił wewnętrznych. Bądź pionierem, który zdobywa nowe terytoria.

- Bądź bardzo pracowity. Praca w Polsce kiedyś rozdarta między sarmackim lenistwem a przymusem na pańskim, nie jest otoczona kultem. Musisz zdjąć bylejakość z polskiej pracy. Praca stworzyła człowieka i ciebie stwarza jako wolnego Polaka.

- Bądź oszczędny. Nie daj się wpuścić reklamie ani rówieśnikom w życie ponad stan, które prowadzi do niewoli u sprytnych wierzycieli. Odkładanie konsumpcji i inwestycje w przyszłość są warunkiem sukcesu.

- Choćbyś był najlepszy, nie jesteś samotną wyspą. Bądź solidarny z własną wspólnotą. Toleruj radykałów, choćby cię razili, bo oni stanowią najtwardszy rdzeń wspólnoty. Musisz wyrażać w wolnych wyborach swą wolę polityczną, nawet jeśli gardzisz polityką. Gdy nie podoba ci się żaden z kandydatów, oddaj nieważny głos, ale głosuj!

[Krzysztof Kłopotowski, Ktoś poprosił mnie o myśl pozytywną. (2011). Wybór. http://klopotowski.salon24.pl/363981,10-przykazan-dla-prawego-polaka]

 

Gdyby ktoś zechciał dodać do tej listy inne cytaty – zapewniam, że umieszczę je w notce: zapraszam J

amiranta
O mnie amiranta

chcę wiedzieć

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo